دیکشنری خدمات درمانی

1- رادیوگرافی پری آپیکال: رادیوگرافی پری آپیکال، رایج‌ترین رادیوگرافی در دندانپزشکی است. فیلم در داخل دهان قرارمی گیرد واز دندان یا ناحیه مورد نظر رادیوگرافی تهیه می‌شود. برای بررسی پوسیدگی دندان‌ها، ضایعات انتهای ریشه مثل کیست وگرانولوم، موقعیت قرارگیری ایمپلنت‌ها، اندازه گیری طول فایل در درمان‌های ریشه و... استفاده می‌شود. این نوع رادیوگرافی به طور معمول در مطب‌های دندانپزشکی گرفته می‌شود.
2- لاپاراسکوپی: لاپاراسکوپی یا پهلوبینی نوعی تکنیک برای درون‌بینی شکم (حفره صفاق) و لگن است. اغلب لاپاراسکوپی اقدامی تشخیصی است ولی گاه می‌تواند درمانی نیز باشد مانند آپاندکتومی به روش لاپاراسکوپی یا کوله‌سیستکتومی لاپاراسکوپیک. این تکنیکها در سالهای اخیر به دلیل کاهش زمان بستری بیمار در بیمارستان، کاهش درد و کوچکی برش و جوشگاه عمل مورد استقبال قرار گرفته‌اند. .
3- رادیوگرافی اکلوزال: این رادیوگرافی از باقی رادیوگرافی های معمول بزرگتر است و رشد و جایگاه دندان های کودکان را نشان میدهد. هر رادیوگرافی تقریبا تمام طاق فک بالا و یا پائین را نشان میدهد.
4- رادیوگرافی پانورکس یا OPG :OPG مخفف کلمه Ortho Pantomo Gram می باشد. صفحه فوکوس OPG دارای انحنایی مطابق با انحناهای فک هاست. با OPG یک نمای کلی از موقعیت دندانها و استخوانهای فک ( مندیبل و ماگزیلا ) و سینوس های فک فوقانی و مفاصل بین فک ها و جمجمه ( مفصل تمپور و مندیبل ) به دست می آید.
5- رادیوگرافی لترال سفالومتری: رادیوگرافی سفالومتریك یا نمای جمجمه، جهت به دست آوردن تصاویری از كل جمجه یا یك ناحیه مورد نظر به كار می رود. مطالعات سفالومتریك جهت ارزیابی رشد و تعیین پلان های درمانی ارتودنتیك یا پروتزها به كار می رود.
6- لیزیک: نوعی روش جراحی لیزری چشم است که برای اصلاح عیوب انکساری چشم در افراد نزدیک‌بین، دوربین و آستیگمات استفاده می‌شود.
در این عمل، چشم‌پزشک برای شکل‌دهی قرنیه و اصلاح عیب انکساری، مشابه روش لازک از لیزر اگزایمر استفاده می‌کند؛ و با استفاده از دستگاه میکروکراتوم و برداشتن لایه‌ای از قرنیه، اصلاح بینایی سطح قرنیه انجام می‌شود. اغلب بیماران پس از جراحی تا پایان عمر یا سال‌ها نیازی به استفاده از عینک نخواهند داشت.
دریافت نسخه کامل دیکشنری به صورت PDF با کلیک روی این لینک